+370 5 265 0368 Konsultacijos I-V (08:00 - 12:00)

Europos Sąjungoje – daugiau dėmesio keliaujančiųjų lėktuvu teisėms

2020-07-23

Europos Sąjungoje – daugiau dėmesio keliaujančiųjų lėktuvu teisėms


Ryškėjant COVID-19 pandemijos pasekmėms, Europos Sąjunga (ES) sprendžia, kaip elgtis su rimtų sunkumų patiriančiu Europos transporto sektoriumi. Įvestos karantino zonos, priverstinė žmonių izoliacija bei tiesioginiai kelionių ribojimai ne tik sukėlė rūpesčių skirtingų šalių transporto bendrovėms, bet ir tapo rimtu iššūkiu keliaujančių ES piliečių teisėms. Europos vartotojų centrų tinklui (ECC-Net) sulaukiant tūkstančių nukentėjusių keleivių užklausų, Europos Komisija siūlo atnaujinti ir dar geriau reglamentuoti ES keleivių teises bei įtvirtinti aiškesnį jų užtikrinimo mechanizmą.

 

ES piliečiams – daugiau teisių

 

Neseniai Europos Komisija paskelbė atlikto Eurobarometro tyrimo apie ES keleivių teises rezultatus. Rezultatai parodė, jog tik mažiau nei pusė ES piliečių (43 procentai), kuriems per pastaruosius 12 mėnesių teko keliauti oro transportu arba tolimaisiais maršrutais traukiniu, autobusu arba keltu, žino, kad ES užtikrina jų teisių apsaugą.

 

„Esame vienintelė pasaulio erdvė, kurioje piliečiams užtikrinamas visavertis keleivio teisių paketas“, –  teigia Transporto komisarė Adina Valean: „Tačiau būtina siekti, kad žmonės apie savo teises būtų geriau informuoti ir kad jų užtikrinimo mechanizmas būtų efektyvesnis. Vežėjams taikomos taisyklės turėtų nepalikti teisinių dviprasmybių bei suteikti keleiviams ir visam sektoriui daugiau aiškumo. Dėl šios priežasties Komisija siūlo atnaujinti oro ir geležinkelio transporto keleivių teises. Būtina, kad šiuo klausimu Taryba ir Europos parlamentas pasiektų greitą sutarimą ir kad ES keliaujančių žmonių teisės būtų efektyviai apsaugotos“.

 

Dešimtys tūkstančių nukentėjusiųjų

 

Šiandien visi ES piliečiai, turintys pretenzijų ES, Norvegijoje, Jungtinėje Karalystėje arba Islandijoje registruotiems vežėjams, savo teisėms apginti gali kreiptis į Europos vartotojų centrų tinklą. Skirtingose ES šalyse dirbantys ECC-Net specialistai teikia nemokamas konsultacijas bei atstovauja vartotojams gindami jų teises neteisminiu būdu. Simboliška, jog šiemet, kada ECC-Net žymi 15-ąjį savo veiklos jubiliejų, centrai turi kaip niekad daug darbo: per 2020 metus jiems jau pateikta dešimtys tūkstančių nukentėjusių vartotojų užklausų, iš kurių bemaž 25 000 yra susijusios su COVID-19 pandemija.

 

Pasak Europos vartotojų centro Lietuvoje vadovės Raimondos Balnienės, dauguma Lietuvos piliečių užklausų taip pat susiję su kelionėmis. „Ypač dažnai kreipiasi pinigus susigrąžinti norintys vartotojai, kurių kelionės atšauktos arba kurie esamomis aplinkybėmis nenori arba negali išvykti. Kiek galime, stengiamės padėti, aktyviai bendradarbiaujame su kitų šalių Europos vartotojų centrais bei dalinamės naujausia informacija su nacionalinėmis ir ES institucijomis. Padėtis neeilinė, todėl džiaugiamės, kad Europos Komisija nutarė reaguoti bei pateikė rekomendacijas tiek dėl ES piliečių teisių, tiek dėl vežėjų prievolių aiškesnio reguliavimo.“

 

Vartotojų patogumui – skrydžio skaičiuoklė

 

Pastebėta, kad vartotojų teisės, ypač oro keleivių teisių srityje, gali būti sunkiau suprantamos,nes priklauso nuo daugelio aplinkybių: nesklandumų priežasties, skrydžio atstumo, atidėjimo laiko, išvykimo šalies ir pan. Siekiant didesnio aiškumo, Norvegijos vartotojų taryba sukūrė universalią skrydžio skaičiuoklę. Įvedus savo kelionės duomenis, skaičiuoklė leidžia pasitikrinti, kokias teises turi keleivis, jeigu skrydis atšauktas, atidėtas (priklausomai nuo skrydžio vėlavimo trukmės) ar perpildytas, jei vėluoja, dingo ar buvo sugadintas bagažas t.t. Skaičiuoklę lietuvių kalba galima rasti https://www.ecc.lt/lt/rights/travel/plane/flight%20calculator/

 

Europos vartotojų centras Lietuvoje veikia nuo 2005 m. Jis priklauso Europos vartotojų centrų bendradarbiavimo tinklui (ECC-Net), kuris jungia centrus, įsikūrusius 27 ES valstybėse narėse,  Islandijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Norvegijoje. Centro misija – padėti spręsti problemas, kilusias Lietuvos vartotojams, įsigijusiems nekokybišką prekę ar paslaugą Europos Sąjungos valstybėse narėse, Norvegijoje ar Islandijoje bei šių valstybių vartotojams, įsigijusiems nekokybišką prekę ar paslaugą Lietuvoje. Centro paslaugos vartotojams – nemokamos.

 

Pateikti skundą Reikia patarimoApklausa dėl kokybės

Apklausos modulis nėra įdiegtas.