+370 5 265 0368 Konsultacijos I-V (08:00 - 12:00)

AR GEBAME ATPAŽINTI NESĄŽININGŲ PARDAVĖJŲ MANIPULIACIJAS INTERNETE?

2021-04-15

apgavysciu savaite2.jpgNors vartotojų pasitikėjimas elektronine prekyba auga, ši terpė ir ypač socialiniai tinklai vis dažniau išnaudojama internetinių sukčių manipuliacijoms bei apgaulėms. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) informuoja apie vienus dažniausių savo praktikoje pastebimus tokių nesąžiningų pardavėjų požymius.

Atskleidžia mažai informacijos apie save

Dažniausias nepatikimiems pardavėjams būdingas bruožas – kontaktinės informacijos trūkumas. Įprastai internetiniai sukčiai susisiekimui pateikia formą tiesiogiai svetainėje arba komunikuoja per socialinius tinklus, tačiau VVTAT primena, kad kiekvienas prekybą vykdantis verslininkas privalo nurodyti savo pavadinimą, teisinę formą, adresą, telefono numerį, el. pašto adresą.

Imituoja patikimą pardavėją

Patraukliam įspūdžiui sudaryti nesąžiningi pardavėjai pasitelkia netikrus komentarus ar net žinomų žmonių, tariamų gydytojų atsiliepimus. Atkreipkite dėmesį į tokių komentarų tekstą, ar nėra juntamas automatinis vertimas, galbūt sakiniuose nemažai gramatinių klaidų. Įsižiūrėkite ir į komentuojančių asmenų vardus bei nuotraukas – jei šalia lietuviškų komentarų matote vardus „Ms Ferrari“ ar „Mr Lopez“, o nuotraukos labiau primena veidus iš reklamos bei interneto paieškų, verta pardavėju suabejoti. Rekomenduojame atsiliepimus tikrinti specialiose atsiliepimų ir skundų svetainėse, forumuose. Be to, kai kurios fiktyvios internetinės parduotuvės prisidengia žinomais prekių ženklais, savo pavadinime ir svetainės adreso nuorodoje naudodamos vos vienu ar keliais simboliais nuo originalaus besiskiriantį pavadinimą.

Vilioja itin patraukliais pasiūlymais ir raginimais paskubėti

Kaina – vienas svarbiausių kriterijų renkantis pirkinį, todėl sukčių svetainėse prekės siūlomos itin patraukliomis (dažnai rinkoje nebūdingomis) kainomis, mėgstami vartoti tokie teiginiai, kaip „Nelauk, kol bus per vėlu“, „Dar turime!“, „Paskubėkite“ ir pan. (tokie veiksmai gali turėti agresyvios komercinės veiklos požymių). Ne mažiau skatina paskubėti svetainėje tiksintis laikrodis, skelbiantis apie artėjančią akcijos pabaigą, tačiau terminui pasibaigus ar naujai apsilankius svetainėje – akcija toliau tęsiama. Prieš perkant mažai žinomoje internetinėje parduotuvėje, rekomenduojame patikrinti panašių prekių kainą kitose parduotuvėse.

Žada stulbinamų rezultatų

Neretai internetiniai sukčiai nukreipia savo žabangas į vyresnę auditoriją, siūlydami įsigyti įvairių stebuklingą ir greitą rezultatą žadančių produktų (tobulą regą garantuojantys akiniai, lašai klausai gerinti, vaistai nuo diabeto ir kt.). Visi gydomąjį poveikį turintys preparatai privalo būti registruoti Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vaistinių preparatų registre, tai galite patikrinti šioje svetainėje: https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications. Nepirkite vaistų neaiškiose internetinėse svetainėse.

Daugiau informacijos ir patarimų apie apgaules internete rasite VVTAT tinklalapyje https://www.vvtat.lt/apgavysciu-prevencijos-savaite bei Europos vartotojų centro Lietuvoje tinklalapyje www.ecc.lt.

Pateikti skundą Reikia patarimoApklausa dėl kokybės

Apklausos modulis nėra įdiegtas.